piątek, 2 marca 2012

ZDJĘCIA ŚLUBNE


Ładny wygląd na zdjęciach ślubnych - to temat zajmujący uwagę niejednej Panny Młodej. Nic w tym dziwnego, skoro tyle wysiłku włożyła w wygląd swój jak i całego wesela. Stąd też i stres związany z osobą fotografa, który ma za zadanie wszystkie te starania uchwycić. I tutaj pojawia się najważniejsza kwestia 
wybór fotografa. 
Jak wiadomo, każdy ma swój gust i z olbrzymiej oferty na pewno uda nam się znaleźć kilka firm, których prace nam się spodobają. Narzeczeni bardzo często porównują ze sobą oferty na zasadzie kto da więcej albumów, zdjęć, odbitek itp. To ważne kwestie, ale marginalne przy jednej - fotografowi musimy ufać. Powinniśmy czuć się przy nim swobodnie i umieć nie przejmować jego obecnością. Jeżeli tylko ten element zostanie spełniony i znajdziemy godną zaufania i sympatyczną osobę cała reszta pójdzie już prosto. W dniu ślubu nerwy towarzyszą nam cały czas, nie ma sensu dodawać ich sobie jeszcze osobą nachalnego fotografa. W dniu Ceremonii skupcie się przede wszystkim na osobie, z którą Ślubujecie, często się przytulajcie, uśmiechajcie do siebie. Da to fotografującemu wiele doskonałych okazji do zdjęć a im ich więcej tym lepszy materiał. Ta sama kwestia dotyczy Pierwszego Tańca - pary zamiast skupić się na sobie i cieszyć chwilą liczą w myślach kroki - a na zdjęciach to widać. Nawet najwymyślniejsze figury tańca nie dodadzą tyle uroku jak jeden czuły uścisk.


           

Dobry kontakt z fotografem zaowocuje również swobodniejszym zachowaniem na sesji plenerowej - ustawiane, sztywne zdjęcia nikomu nie dodadzą uroku. Pamiętajcie, że plener jest Wasz i to wy jesteście zarówno aktorami jak i reżyserami- wybierajcie miejsce i gadżety z którymi czujecie się swobodnie. Nie bójcie się spełniać marzeń.Przy okazji pleneru warto umówić się z fotografem na 2-3 dni po Ceremonii. Będziecie mieli więcej czasu na zdjęcia, nie będzie pośpiechu ani strachu o fryzurę czy możliwość pobrudzenia sukienki. I nie dajcie się zmusić do robienia wszystkiego pod dyktando fotografa - o ile w kwestii techniki może mieć rację, o tyle nie może Was zmusić do skakania, strzelania do siebie czy innych nietypowych zachowań. Oryginalnie nie znaczy dziwnie. 

W letnie miesiące sesja nie powinna się odbyć wcześniej niż o 17:00 z uwagi na ostre słońce, które uwidacznia wszystkie mankamenty cery.
Wspomniałem o fryzurze, warto też zwrócić uwagę na m a k i j a ż. Dobrze, jeżeli jest zrobiony profesjonalnie. Pana Młodego również można upudrować, żeby nie świeciła mu się cera. Odradzam bardzo ciemny makijaż oczu - na sali weselnej przy słabszym i górnym świetle może się okazać, że oczodoły są kompletnie czarne - nawet obróbka graficzna nie będzie w stanie wiele tutaj pomóc.

   

Na weselu i w trakcie ceremonii zwracajcie uwagę przede wszystkim na siebie- fotograf będzie miał wiele okazji do romantycznych ujęć. Skoro o weselu mowa - bardzo dużo zależy od sali i zespołu. Zdobna, ale słabo oświetlona sala da w rezultacie monotonne zdjęcia. Najlepiej, jeżeli zespół ma kolorowe światła, dają one fotografowi wiele ciekawych możliwości. Do zdjęć odradzam sale typu wiejska chata - są zawsze bardzo ciemne i trudne w fotografowaniu.

Nie spieszcie się z niczym - czy to wychodząc z kościoła lub USC czy też wchodząc na salę - pozwólcie fotografowi zrobić dobre zdjęcia ślubne. Im więcej dacie mu czasu, tym lepsze technicznie ujęcie otrzymacie. Bardzo często pary nie czekają na fotografa z wyjście z samochodu - a szkoda, bo również ten moment można ładnie wykorzystać. Na weselu tańczcie ze sobą ile tylko możecie - bardzo często Pary tańczą z członkami rodziny a ze sobą sporadycznie.
Po wyjściu z kościoła warto poprosić świadków czy przyjaciół o rzucenie płatkami kwiatów - przy sprzyjających warunkach powstanie świetnie zdjęcie.
Ten krótki wywód zakończę mniej więcej tak jak zacząłem - bądźcie sobą. Bawcie się tego dnia i niczym nie przejmujcie. Jeżeli Wasz fotograf jest profesjonalnym fotoreporterem, bez problemu wtopi się w tłum i przygotuje dla Was świetną pamiątkę.

7 komentarzy:

 1. Z małym entuzjazmem podchodziłem do pomysłu Bloga mojej żony. Może dlatego że ten temat nie leży w zakresie moich zainteresowań oraz po prostu jestem typowym facetem:). Przeczytałem wszystkie wpisy i muszę przyznać - myliłem się. Porównałem inne blogi oraz strony o tej samej tematyce. Moja żona podeszła (jak zwykle) do tematu profesjonalnie. Co to znaczy? To oznacza, że materiał został rzetelnie zebrany i przedstawiony w sposób lekki i przystępny.

  OdpowiedzUsuń
 2. dobrze, że w sieci pojawiają się takie rzeczy, głównie ze względu na to, że spora część fotografów nie instruuje swoich modeli odnośnie zdjęć, które robią.

  Może dzieje się tak przez to że część fotografów zajmuje się tym zajęciem z przypadku? Nie wiem, w każdym razie super artykuł, gratuluję autorowi, "dobra robota" :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam jeszcze jedną wskazówkę,
   lepiej będzie, jeżeli zlikwidujesz weryfikację obrazkową, poprzedzającą dodanie komentarza, niezbyt miło czytać "Udowodnij, że nie jesteś automatem"

   pozdrawiam;)
   http://haulzakupowy.blogspot.com/

   Usuń
 3. Dzięki, muszę zwrócic na to uwagę, nie pomyslałam o tym...

  OdpowiedzUsuń
 4. Extra poradnik! Niebawem będę korzystała z usług fotografa ślubnego, więc jest dla mnie bardzo przydatny. Dzięki za udostępnienie! Długo szukałam kogoś kompetentnego i w końcu wybrałam miłego Pana (którego nazwiska nie zdradzę :)) z Agencji Fotografów Ślubnych. Już nie mogę się doczekać albumu... :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...